Bahriye Üçok Blv. No:63/B Karşıyaka - İZMİR

Veteriner Polikliniği'nden fazlası, ailenizin parçası...

+90 232 366 66 35

+90 553 838 66 73

info@ortivet.com

Çalısma Saatlerimiz:

.

Pzt-CMT 09:00-20:00

paz 10:00-19:00

Muayene

Aşı

Cerrahi

Onkoloji

Dahiliye

Göz Hastalıkları

Yurtdışı İşlemleri

Kardiyoloji

Ağız ve Diş Sağlığı

Laboratuvar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Tıbbi Görüntüleme

 Kardiyoloji

 

Küçük dostlarımızın hem maalesef insanlara göre çok hızlı yaşlanması hem de ırklara bağlı genetik hastalığın safkan ırklarda nesilden nesile taşınabilmesi yüzünden  kardiyoloji veteriner hekimlerin meslek hayatlarında önemli dallardan birisi olmuştur.

Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Doğru Teşhis için çok önemli 5 adım

 

1- Doğru Klinik Muayene

2- Doğru toraks radyografisi

3- Kan tahlili ( hemogram - biyokimya - elektrolitler )

4- EKG / Tansiyon Ölçümü

5- EKO uygulaması

 

Bu temel 5 adım atılmadan kesin kalp hastalığı tanısı konulamaz.

 

Kalp vücutta kan dolaşımını sağlayan dört bölmeli bir pompadır. Bu pompanın sağdaki iki bölmesi vücuttan gelen oksijen düzeyi azalmış kanı akciğerlere pompalama, soldaki iki bölmesi de akciğerden gelen oksijeni artmış kanı bütün vücuda pompalama görevini yerine getirir.

Sağdaki ve soldaki ikişer bölmeden esas pompalama işi büyük bölümler olan ventriküller tarafından yapılmaktadır. Kalp, pompalama işini, gevşeme (diastol) evresinde ventiküller kan ile dolduktan sonra, kasılma (sistol) evresinde kasılma ile yapar.

 

Bu yaşam boyu devam eden bir döngüdür. Kalp kaslarının kasılarak vücuda kan pompalama işlemi, tüm kaslarda olduğu gibi bir takım elektriksel uyarılarla gerçekleşir. Bu pompalama sürecinde kalp kapakları da kan akışını düzenler.

 

Ekokardiyografi(EKO)

 

Renkli, üç boyutlu kalp ultrasonu uygulamasıdır. Ultrasonografi cihazı ile renkli olarak kalp boşluklarının incelenmesi sağlanır. Gelişen teknoloji ile cihazların daha modern hale gelmesi, hekimlere daha detaylı teşhis olanağını sağlamaktadır.

 

EKO Ne Zaman Çekilir ?

 

Renkli doppler ekokardiyografisi, kalp kapakçığı sorunu, kalp yetmezliği, doğuştan kalp problemi olan hayvanlarda mutlaka yapılması gerekli olan bir teşhis ve takip yöntemidir. Tıptaki başka hiç bir uygulama belirtilen bu hastalıklar hakkında daha detaylı br bilgi veremez. Bu nedenle hiçbir problemi olmayan, köpek ve kedilerimizde dahi EKO' nın rutin olarak uygulanmasında fayda vardır. Bu rutin uygulama sonucunda gizli olan kalp rahatsızlıkları tespit edilebilir.

 

Genelleme yapılması gerekirse 7 yaş üstü dostlarımızda rutin kontrollerin yapılması büyük önem taşımaktadır.

Veteriner Polikliniği'nden fazlası, ailenizin parçası...

Çalısma Saatlerimiz:

.

Pzt-CmT 09:00-20:00

paz 10:00-19:00