Bahriye Üçok Blv. No:63/B Karşıyaka - İZMİR

Veteriner Polikliniği'nden fazlası, ailenizin parçası...

+90 232 366 66 35

İzmir Veteriner

İzmir veteriner kendini bu zamanın hızında geliştirmeye devam eden bir yerdir. Biraz veterinerlik hakkında bilgi verelim. Hekimlik mesleği yüzyıllardır kutsal bir meslektir.


Tıbbın uygulama alanı insan hastalıklarının tanısı ve tedavisiyle ilgilenir. Aynı şekilde veteriner hekimlik te insanın var oluşuyla beraber insanın yanında yaşam alanını paylaşan hayvan dostlarımızın hastalık tanı ve tedavisini yapan bir meslektir. Zor bir meslek olmakla birlikte yurdumuzun her yerinde özellikle köylerimizde ihtiyaç duyulan en önemli mesleklerden biridir.


Veterinerlik özel eğitim gerektiren uzmanlık isteyen bir alandır. Yıllardır bizimle beraber yaşayan bu dostlarımızın hastalıklarıyla ilgilenenler ve tedavi edenler çiftçiler, nalbantlar, çobanlar ve seyisler gibi hayvan bakımı ile uğraşan kirşler tarafından yapılmıştır. Bu insanlar geleneksel halk kültürünün aktarımı ile yani babadan oğula veya ustadan çırağa aktarılan bilgiler ışığında, kendi gözlem ve deneyimlerine bakarak hayvanları tedavi etmeye çalışıyorlardı. İzmir veteriner de eski zamanların esri olan bu deneyimsizlikler ortadan kalktı. 18. Yüzyılda ilk veteriner okulları açıldı. Artık bu alanda eğitim alan uzmanlar yetişmeye başlamıştı.


Avrupa da daha erken açılan veterinerlik okulu Türkiye’ye bir asır sonra ilk atlar için ordu şehrine açıldı. Daha sonra ülkenin birçok yerinde veterinerlik fakülteleri açılarak eski dilde dendiği gibi baytarların her köşeye hizmet götürme dönemi başlamıştı.


Günümüzde veterinerlik

Veteriner olmak isteyen insan ilk önce hayvanları seven bir birey olabilmelidir. Ayrıca fizik, kimya, biyoloji gibi dersleri yapabilmelidir. Kliniklerde çalışmaya başladıktan sonra tamamen hayvan dostlarımızla ilgilenecekler. Tıp hekimliği gibi veterinerlikte de uzmanlık alanı seçilir.


Çiftlik hayvanları, hayvanat bahçesi hayvanları, evlerde beslenen evcil hayvanları gibi seçer .seçtikleri bu alanda uzmanlaşırlar. Tabi bunlar geleneksel olan kısmıdır şimdilerde tamamen alanı genişlemiş bir olaydır. Çünkü veterinerlikler evcil hayvanların soylarının salahı, hayvansal üretimin artırılması, salgın hayvan hastalıklarının önlenmesi, hayvansal ürünlerin insan sağlığı açısından denetlenmesi gibi birçok alanı vardır. Veterinerler tıpkı inansana müdahale edildiği gibi hayvana müdahale ederler. Hayvanın ameliye gereken bir durumu varsa ameliyat, kırık çıkık varsa röntgen çekilir. Dikiş atılır vs. Bugünlerde birçok evcil hayvan besleyen insan sayısında artığından veterinerliklere daha bir farklı ihtiyaç vardır. Her şehirde yeterli sayıda veteriner olması hem köylerin hem de ilçelerin açığını bu noktada kapatmaktadır. İzmir veteriner yeni güncel olan hayvan tedavisiyle ilgili birçok konuya hakimdir.


Bugün her mesleğin olduğu gibi veterinerlik odaları da bulunmaktadır. Her ilin kendi odası vardır İzmir veteriner hekimleri odası da bunlardan biridir. Burada çok güzel bir faaliyet vardır. Bu oda düzenli e dergi çıkartmaktadır. Artık her mesleği kolaylaştıracak dokümanlara ulaşmak çok kolaylaştı. Bunun gibi daha veterinerlik ile ilgili pek çok kuruluş hizmet vermektedir. Bu kuruluşlar paneller , konferanslar ve kurultaylar yapmakta hayvan sağlığı konusundan üretilen hayvan ürünleri konusuna kadar pe çok alanda bilgilendirme adına çalışmalar yürütülmektedir. En güzeli de sokak hayvanları için yapılan çalışmalardır. Onlara barınaklar yapılmaktadır. Ve bu barınaklarda hekimler görevlerini icra etmektedirler. Bir başka güzel kuruluş da havyan hakları dernekleridir. Onlarda da pek çok faaliyetleri dünyanın bir çok yerinde hızla gelişmektedir. Görülen o ki İzmir veteriner hekimleri odasında halk sağlığından yola çıkılarak pek çok çalışma yapılmaktadır.


Veteriner hizmeti veren yerler

Veteriner hizmeti veren yerleri bulmak günümüzde artık çok kolay bir hale geldi .çünkü her yerde bu hizmeti veren mekanlar mevcuttur. Bunların en önemlileri arasında veteriner klinikleri yer almaktadır. İzmir veteriner bu hizmeti başta evcil hayvanlar olmak üzere bir çok hayvana hizmet vermektedir. Bir başka hizmet yeri ise hayvan barınaklarıdır. Bunlar da bir çok hayvan için yemek, su barınama ihtiyacını karşıladığı gibi hayvan sahibi olmak isteyenleri hayvan sahibi de yapmaktadır. Sahipsiz kimsesiz zayıf olan hayvanları korumak için kurulmuştur. Veterinerlerin gözetiminde çalışmaktadırlar. İzmir veterinere hizmeti konusunda nerdeyse çığır açmış bir ilimizdir. Veterinerlik çalışmaları son derece hızla yapılmaktadır.

Türkiye’nin en büyük havyan hastanesi İzmir de bulunmaktadır. Yine İzmir veteriner hekimleri odası hayvanlara özel polis çalışması başlatmıştır. Tabi gelişen teknoloji ile artık evcil hayvanların korunması için veya başka eğitimli hayvanlarda kullanılmak üzere mikro çipler üretilmiştir. Bu çipler hayvanın gittiği her yeri uydular aracılığılar sahibine nagivasyon gibi bir cihazla bildirmektedir. Bu güzel bir olaydır.

+90 553 838 66 73

info@ortivet.com

Çalısma Saatlerimiz:

.

Pzt-CMT 09:00-20:00

paz 10:00-19:00

Veteriner Polikliniği'nden fazlası, ailenizin parçası...

Çalısma Saatlerimiz:

.

Pzt-CmT 09:00-20:00

paz 10:00-19:00