Bahriye Üçok Blv. No:63/B Karşıyaka - İZMİR

Veteriner Polikliniği'nden fazlası, ailenizin parçası...

Muayene

Aşı

Cerrahi

Onkoloji

Dahiliye

Göz Hastalıkları

Yurtdışı İşlemleri

Kardiyoloji

Ağız ve Diş Sağlığı

Laboratuvar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Tıbbi Görüntüleme

 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

 

Son yıllarda  veteriner hekimliğin en hızlı popülarite kazanan bilim dallarından biri  olarak kabul ediliyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyonun insanlara çok sık uygulanan bir prosedür olması ve olumlu sonuçlarının tüm hasta sahipleri tarafından bilinmesi de hayvanlara uygulanmasını kolaylaştırıyor.

 

Fizik tedavi basitçe sorunlu  vücut bölümünün tam fonksiyonuna kavuşmasını sağlamak  ya da  iyileşmeyi çabuklaştırmak olarak tanımlanabilir. Fizik tedavi; hasarlı ya da ameliyatlı bölgedeki kan dolaşımını ve lenfatik drenajı hızlandırarak iyileşmeyi hızlandırır. Yangı etkilerinin erken ortadan kalkmasını sağlar. Kollajen oluşumunu arttırarak iyileşmeyi hızlandırır. Eklem çevresindeki kasılmaları  önler ve normal eklem hareketliliğini çabuklaştırır. Kas erimesini önleyerek hem eklemler üzerine binen yükü azaltır hem de motor fonksiyon kazanımını kolaylaştırır. Eklemin  sinirleri etkileyerek de ağrıyı ilaçsız olarak baskılar.

 

 

Tıpda genellikle bir tanı yöntemi olarak kullanılan ultrasonografi aynı zamanda çok etkin bir fizik tedavi tekniğidir. Ultrasonografik ses dalgaları, iyileşmeyi sağlayan kollajen dokunun yapımını ve yayılımını, derin dokularda kan dolaşımını ve eklemin hareket kabiliyetini arttırır. Ağrıyı ve kas spazmlarını azaltan terapötik ultrasonografi yara iyileşmesini de hızlandırır.

Elektrostimülasyon ya da nöroelektriksel uyarımlar fizik tedavinin en önemli uygulama yollarından birini oluşturur. Uygun bölgelere verilen elektriksel uyarılarla kasların uzunlukları, kasılma güçleri ve eklem hareketleri arttırılabilir. Kas spazmları azaltılır ve eklem üzerindeki sinirlerin elektriksel blokajıyla kimyasal olmayan bir şekilde ağrı mücadelesi yapılır.

 

Çektikleri kronik ağrı yüzünden hareket kabiliyetleri sınırlanan hastalar kaçınılmaz olarak kilo alır, aldıkları kilolar sorunlu eklemlerinin üzerine daha çok yük binmesine sebep olur ve bu da ağrılarını daha da arttırır. Bu kısır döngünün sadece ağrı kesicilerle kesilmesi bu ilaçların uzun dönem kullanımının yarattığı problemler sebebiyle mümkün değildir. Eklem koruyucu ilaçların etkileri ise  sınırlıdır. Hastalara hareketlilik kazandırılması, kilo vermelerinin sağlanması, kas zayıflığının önlenerek eklem üzerine binen yükün azaltılması ve eklem ağrılarının kimyasal olmayan yöntemlerle hafifletilmesi ise ancak fizik tedavi protokolleriyle mümkün olabilir. Ortopedik operasyonlardan sonraki iyileşme sürecinde kemik iyileşmesi için uzun süre bandajda tutulan ekstremitenin fonksiyonlarına daha erken kavuşması kısalan  kas gruplarına fizik tedavi uygulanmasıyla hızlandırılır.

 

Fizik tedavi nörolojik problemlere sahip kedi ve köpeklerde de çok büyük  önem taşır. Özellikle disk fıtıklarına ya da travmalara bağlı olarak omurilik hasarı oluşmuş hastalarda operasyon sonrası dönemde baskıdan kurtarılan omurilik ve sinir kökleri iyileşene kadar geçen sürede uyarı almadığı için kasılmayan ve kasılmayı adeta unutan kas gruplarının elektrostimülasyonla uyarılması ve kasılma özelliklerinin kaybolmasına engel olunması ya da bu kasların tekrar kasılmaya eğitilmesi tüm felçli hastalarda önemlidir.

 - Elektroterapi ve Terapötik Ultrasonografi

 

Vet&more veteriner kliniğinde hastalarımıza  yardımcı olmamızı sağlayan fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitemizde bir veteriner cihazı olan INTELECT VET marka fizik tedavi cihazı kullanılır. Bu cihazda fizik tedavi ihtiyacı duyulan birçok problemin tedavisi için gerekli tüm protokoller programlanmıştır.

 

 Propların ve petlerin uygun yerleştirme yerleri köpek anatomi şemaları üzerinde dijital ekranlarda gösterilir ve önceden yüklenmiş protokollerin uygulanmasıyla doğru dalga boylarında ses dalgalarının ve doğru megahertz ve frekansda elektrik akımının doğru sürelerde hatasız bir şekilde uygulanması mümkün olur.

 - Hidroterapi

 

Hidroterapi su ile tedavi demektir ve suyun eklemler / kaslar üzerine binen yükü azaltması, kan dolaşımını arttırması ve ağrı kontrolüne yardımcı olması onu fizik tedavi rehabilitasyon uygulamaları için vazgeçilmez hale getirmektedir.

 

 

Suyun kaldırma kuvvetinin hareketleri başlatıcı ve kolaylaştırıcı etkisiyle dışarıda yapılamayan hareketlerin su içerisinde kolaylıkla yapılabilmesi mümkün olur.

 - Lazer Tedavi

 

Basitçe yoğunlaştırılmış ışık olarak tanımlanabilecek lazer, fizik tedavi alanında son yıllarda gittikçe artan bir sıklıkla kullanılmaktadır. Lazer ışınlarının olumlu etkileri hem ilaçsız ağrı mücadelesi hem de iyileşme yeteneğinin uyarılması için önemlidir.

 

Çünkü lazer ışınları hücre zarı geçirgenliğini arttırır ve hücre içine giren oksijen, glikoz ve aminoasit miktarı çoğalır, böylece metabolizma hızı yükselen hücre daha hızlı iyileşir. Vet&more  da lazer tedavi hem yara iyileşmesi hem de fizik tedavi alanında yoğun olarak kullanılmaktadır.

+90 232 366 66 35

+90 553 838 66 73

info@ortivet.com

Çalısma Saatlerimiz:

.

Pzt-CMT 09:00-20:00

paz 10:00-19:00

Veteriner Polikliniği'nden fazlası, ailenizin parçası...

Çalısma Saatlerimiz:

.

Pzt-CmT 09:00-20:00

paz 10:00-19:00