Bahriye Üçok Blv. No:63/B Karşıyaka - İZMİR

Veteriner Polikliniği'nden fazlası, ailenizin parçası...

+90 232 366 66 35

+90 553 838 66 73

info@ortivet.com

Çalısma Saatlerimiz:

.

Pzt-CMT 09:00-20:00

paz 10:00-19:00

Muayene

Aşı

Cerrahi

Onkoloji

Dahiliye

Göz Hastalıkları

Yurtdışı İşlemleri

Kardiyoloji

Ağız ve Diş Sağlığı

Laboratuvar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Tıbbi Görüntüleme

 Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı belki de insanlarda olduğundan daha önemlidir. Ağız ve diş sağlığı hayvan dostlarımız için en çok ihmal edilen durumlardan birisidir.

Diş sağlığının en önemli şartı diş fırçalamadır ve diş fırçalama ağızda biriken Ca plakları ile birlikte bakteri kümelerini bulunduğu bölgeden atarak tartar oluşumunu önlemede en hatta tek etkili yöntemdir.

 

Evde rahatlıkla bulunabilecek bebek fırçaları yada hayvanlar için üretilen fırçalar ile macun  kullanmaya gerek kalmadan dişleri fırçalamak diş taşlarının oluşumunu azalttığı gibi kötü kokularında azalmasını  sağlayacaktır.

 

İdeal olan fırçalama sıklığı her gündür. Yavrularda fırçalamanın alıştırılabilmesi için bebeklikten  itibaren  fırçalama alışkanlığının edinilmesi ileride tepkisel davranışların oluşmamasını sağlayacaktır. İleri yaşlarda fırçaya gösterilecek tepkinin önüne geçmek için parmağa dolanmış gazlı bezler de çok faydalı olmaktadır.

 

Kedi ve köpekler için çok çeşitli ağız bakım ürünlerini de bulmak mümkündür. Bitkisel tozlar, oral jeller, yem katkı maddeleri... Tüm bu ürünlerde amaçlanan ağızda asidik bir flora yaratmak ve tartarın önüne geçmektir.

Petlerinizde dişlerin sağlıklı olması aynı zamanda beslenmenin de sağlıklı olabilmesi demektir. Kuru mama ile beslenen petlerde mamaların kırılması esnasında diş yüzeyinde gıda artığı birikimini engellemekte, bu da daha az tartar ve çürük olmasını sağlamaktadır.

 

Yine de kötü ağız kokusuna sahip hayvanların diş taşı oluşumlarını tespit etmek, ağız içi lezyonları ve diş eti yangılarını tedavi edebilmek için yılda en az iki kez düzenli kontrol yaptırılması esastır. Çok yoğun diş taşlarının ultrasonik dalgalar ile çalışan cihazlar ile kırılarak uzaklaştırılması, diş yüzeylerinin polisaj ile temizlenmesi ve onarıcı ilaçlar ile kapatılması sonucu uzun yıllar sağlıklı ve kötü kokmayan ağızları ile kedi ve köpeklerinizin yanı başınızdan biran olsun ayrılmalarını istemeyeceksiniz.

 

küçük dostlarımızın hem maalesef insanlara göre çok hızlı yaşlanması hem de ırklara bağlı genetik hastalığın safkan ırklarda nesilden nesile taşınabilmesi yüzünden  kardiyoloji veteriner hekimlerin meslek hayatlarında önemli dallardan birisi olmuştur.

bu yüzden erken teşhiş çok önemlidir.

 

AĞIZ VE DİŞ PROBLEMLERİ NASIL ANLAŞILIR ?

 

Kedi ve köpeğinizde aşağıdaki belirtilerden en az bir tanesi bile varsa  mutlaka ağız ve diş muayenesi için veteriner hekiminize başvurunuz…

 

• Nefesinin kötü kokması

• Ağzının bir tarafını kullanarak mama yemesi

• Diş etlerinin kızarıklığı

• Yemek yerken ağzından mamanın düşmesi

• Ağzından Salya akması

• Zaman zaman çenesini titretmesi

• Patisini yüzüne sürme

• Başını veya yüzünü okşarken aniden ağlama

• Ağızdan kan gelme

• Ara sıra açıklanamayan davranış değişiklikleri

• İştah kaybı

• Oyuncaklarıyla ilgilenmeme onları red etmesi

• Soğuk su içmemesi

• Sert yiyeceklerden kaçınması

Ortivet veteriner polikliniğinde agiz ve diş sağlığı ile ilgili:


Türkiyede ilk ve tek dijital diş rvg cihazi ( HDR 600 RVG) kliniğimiz bünyesinde bulunmaktadır. Her türlü intraoral müdahale sonrasında uyguladığımız lazer terapi ile çekilen ağrı minimum düzeyde kalmaktadır.

- Detartaraj (Diş taşı temizliği)

- Endodonti  (kanal tedavisi)

- Periodonti (dişi taşıyan destek yapıların tedavisi)

- Feline stomatit (kedilerin ağız içi yangısı )tedavisi

- Acil oral travma tedavisi başarı ile kliniğimizde yapılmaktadır.

Veteriner Polikliniği'nden fazlası, ailenizin parçası...

Çalısma Saatlerimiz:

.

Pzt-CmT 09:00-20:00

paz 10:00-19:00